Senvēstures un mūzikas festivāls "Bandava 2023"
Brauc vasarā uz Kurzemes viduci! 2023. gada 18. un 19. augustā notiks otrs mūsdienu etniskās mūzikas un tradicionālās kultūras mazfestivāls “Bandava”. Tematiskais vadmotīvs — kurši un to dzīve vēlajā dzelzs laikmetā un turpmāk. Mājīgais mazformāta festivāls ilgs divas dienas, un tā apmeklētāji varēs nakšņot telšu pilsētiņā. Šogad brīvdabas pasākumā būs apvienota smagās mūzikas programma, Senais ciems, kurā darbosies vēstures rekonstrukcijas klubi, kā arī pāris darbnīcas un vairāki tematiski stāstījumi, piemēram, par kuršu arheoloģiju Livonijas periodā, Kurzemes pilskalniem un mitoloģiskiem priekšstatiem par seno apģērbu un krāsām. Šogad sagaidāmi viesi arī no Lietuvas.
Akmens alu darinās lietpratējs šajā senajā procesā, par ārstniecības augiem stāstīs un ziedi vārīs kuršu zāļu sieva, arheoloģisko rotu repliku izgatavošanas tehniku demonstrēs pieredzējis meistars. Lieli un mazi apmeklētāji varēs iesaistīties spēlēs — gan spēkošanās, gan veiklības, piemēram, kaulu spēlē.
Festivāls “Bandava” iedibināts 2022. gadā, lai popularizētu Kurzemes kultūrvēsturiskās saknes un Bandavu kā vienu no Latvijas vēsturiskās zemes — Kurzemes — nozīmīgām sastāvdaļām, kas savulaik sniegusi artavu Kurzemes identitātes veidošanā.
Arī 2023. gadā festivāla mājvieta būs jauntopošā kultūrvieta “Bandava” (bandava.lv). Proti, otrais brīvdabas saiets notiks Dienvidkurzemes novada Kazdangas pagasta “Upīšu” teritorijā, kurā trīs sabiedrisko organizāciju kopdarba rezultātā uzsākts pakāpeniski veidot kuršu sētu un iekopt ap to apkārtni. Kultūrtelpa ir tapšanas sākumstadijā. Šis lauku apvidus ir piederīgs kādreizējai Bandavai, kas ir viena no vēlā dzelzs laikmeta kuršu zemēm.
Festivālā programma ir mērķtiecīgi kombinēta: 1) muzikālā programma (folkroks un metālmūzika), 2) aktivitātes Senajā ciemā jeb topošajā kuršu sētā, 3) stāstījumi (lekcijas) teltī.
BIĻETES: 2 dienām
Par vienas dienas biļeti: tāda būs pieejama tikai sestdienai, 19. augustam, un to varēs iegādāties pasākuma dienā pie ieejas festivāla teritorijā un pilno biļeti sestdienai arī ticketshop.lv pasākuma dienā. Biļetei ir divas iespējas: 1) tikai dienas programma (līdz 17.00) vai 2) pilna sestdienas programma, ieskaitot vakara koncertu.
Piektdienas, 18. augustā, vakarā sāksies koncerts, bet Senajā ciemā pl. 19.30 — rituāls. Sestdien, 19. augustā,
—
programma visas dienas garumā no pulksten 10, kad būs atvērts Senais ciems. Pa dienu neliels folkmūzikas koncerts, savukārt pievakarē uzstāsies smagās mūzikas grupas no Latvijas un populārā folkroka grupa no Lietuvas “Lietis”, kas atdzīvina lietuviešu polifoniskās tautasdziesmas – sutartines rokmūzikas aranžējumā. Ģitāras skaņas, ritma un arhaisko polifonisko tautasdziesmu melodijas un mūsdienīgas interpretācijas piesaista daudzus klausītājus. Silta akustiskās ģitāras skaņa kopā ar senām un laikmetīgām dziesmu interpretācijām saplūst svaigā sakausējumā, veidojot meistarīgas ritma gleznas. Daudzi tūkstoši Latvijā grupu “Lietis” iepazina, kad tie iesildīja “Skyforger” metāloperas “Kurbads” koncertu Lucavsalā.
Par grupām no Latvijas. Šovasar uz skatuves varēs redzēt izlasi no pašmāju smagās mūzikas skatuves. Uzstāsies drūmmetāla klasiķi CATALEPSIA, ekstrēmā metāla grupa DARRVA, jaunā, spilgtā blekmetāla grupa UGUNS, enerģiskie IRON WINGS, atmosfēriskā blekmetāla grupa HESYCHIA, grupa ar savu īpašo rokrakstu ZIEMINIEKI un projekts VAAKS / VAKUUMS, kas eksperimentē ar skaņu un izmanto garus pūšaminstrumentus, piemēram, didžeridū. Metālmūzikas cienītājiem īpaši interesanta var būt drūmmetāla grupa PROCCESSION no Cēsīm, kas pēc ilgākas pauzes atgriezusies koncertdzīvē. Uzstāsies savdabīgais mūzikas fenomens ELKUPE, kuru mēdz pieteikt arī kā eksistenciālu rokmūziku ar tautas mūzikas un postžanru ietekmēm, un alternatīvā metālroka smagsvars APĒDĀJS.
Par stāstījumu telti. Sestdien notiks tematiskie stāstījumi (sākums pulksten 10.30). Ieskatam dažas tēmas. Arheologs, Dr. hist. Rūdolfs Brūzis lasījumā “Kuršu arheoloģija un vēsture Livonijas periodā: 13.–16. gs.” iepazīstinās ar vairākām Livonijas laika kuršu pasaules tēmām: kuršu telpu, dzīvesvietām, dzīvesveidu, priekšmetiem un garīgo pasauli. Arheologs Jānis Meinerts runās par Kurzemes pilskalniem un, izmantojot vienotus izvērtēšanas kritērijus, mēģinās atsijāt īstos pilskalnus no tādām vietām, kuras kā pilskalnu vismaz pašlaik droši apstiprināt nevaram. Kultūrvēsturnieces, Dr. art. Ievas Pīgoznes stāstījums “Mitoloģiskie priekšstati par seno apģērbu un krāsām” būs par to, kādi mitoloģijā un ticējumos balstīti uzskati pastāvējuši senajā sabiedrībā un kā tie ietekmējuši ikdienas dzīvi. llggadēja rekonstruktore ar specializāciju tērpu un rotu pētniecībā Gunta Deģe (rekonstrukcijas grupa SENZEME) sniegs ieskatu vēlā dzelzs laikmeta tērpos un rotās — ko valkāja un kādas rotas lietoja maztautas, kas bija piederīgas mūsdienu Latvijas teritorijai? Pēc lasījuma sestdien interesenti viņu varēs satikt Senajā ciemā un pielaikot dažādus tērpus un rotas.
Par Seno ciemu. Iespēja pataustīt un pielaikot cita laikmeta apģērbu, bruņojumu, sadzīves priekšmetus. Būs arī iespēja izmēģināt roku lokšaušanā. Notiks vēstures rekonstrukcijas kluba “Exercitus Rigensis” rīkotās seno baltu karavīru cīņas (sestdien pulksten 14) un noteiktos laikos arī citas aktivitātes, piemēram, apmeklētāju iesaiste dažādās spēlēs un sacensībās. Vakars Senajā ciemā sestdien noslēgsies pulksten 21 ar “Veļu apli”.
Sestdien būs arī tradicionālā akmens alus darbnīca — vairāku stundu ilgs process, ieskaitot akmeņu karsēšanu. Alu brūvēs meistars Uģis Pucens no starpnozaru mākslas grupas SERDE. Savukārt par ārstniecības augiem pastāstīs un karavīru ziedi uz uguns darinās kuršu zāļu sieva Līga Reitere.
Apmeklētājiem tā būs tikšanās ar Latvijas laukiem mūsdienās – grantēts ceļš, autostāvvieta pļavā, Kurzemes debesis un augusta noskaņa. Savukārt pašā notikuma vietā – tikšanās iespēja ar nelielu versiju par seno Kursu, kā arī iespēja līdzdarboties un iegūt kādas jaunas iemaņas un zināšanas.
Par Bandavu. Brīvdabas saiets notiks Dienvidkurzemes novada Kazdangas pagasta “Upīšu” teritorijā, kur 2021. gadā trīs sabiedrisko organizāciju kopdarba rezultātā pakāpeniski uzsākta kultūrvieta “Bandava” (bandava.lv) jeb kuršu sēta. Kontekstam minams fakts, ka šis lauku apvidus ir piederīgs kādreizējai Bandavai, kas ir viena no vēlā dzelzs laikmeta kuršu zemēm. Proti, 13. gadsimtā kuršu teritorijas administratīvo vienību skaits bija pieaudzis līdz deviņām. Lielākā no kuršu zemēm tolaik bija Bandava, kas robežojās ar Ventavas, Piemares, Duvzares un Cekļa zemēm.
Ar “Bandavu” iecerēts radīt saskarsmes iespēju ar dzīvo vēsturi un piedāvāt iespējas apgūt jaunas iemaņas. Vīzija saistīta ar Dienvidkurzemei raksturīgo vērtību, tradīciju un kultūrvides saglabāšanu. Idejas autoru un īstenotāju mērķis ir izveidot nākotnē dzīvās vēstures un pasākumu norises vietu, radot iespējami autentisku vidi un aktīvās / līdzdalīgās saskarsmes iespējas ar kultūras mantojumu.
Pasākuma informatīvā un izglītojošā daļa notiek ar Valsts kultūrkapitāla fonda Latviešu vēsturisko zemju attīstības programmas atbalstu (Kurzemes plānošanas reģions).
Praktiskā informācija
Uz festivālu var iegādāties divu dienu biļeti vietnē ticketshop.lv (ņemot vērā vietas specifiku un to, ka tā ir tapšanas stadijā, biļešu skaits ir limitēts).
- Piektdien, 18. augustā, teritorija atvērta no pulksten 16.
- Bērniem līdz 13 gadu vecumam (ieskaitot) ieeja festivālā vecāku pavadībā ir bez maksas.
- Sestdienas pasākumam būs pieejamas vienas dienas biļetes, ko var iegādāties pasākuma dienā uz vietas. Tai ir divas iespējas: tikai dienas programma (līdz 17.00) vai pilna sestdienas programma, ieskaitot vakara koncertu.
Autostāvieta atrodas pļavā (līdzās norises vietai). Apmeklētāji var nakšņot telšu pilsētiņā festivāla teritorijā (šogad blakus pļavā, lai ērtāk). Festivāla teritorijā, ieskaitot telšu pilsētiņu, aizliegts ienest jebkādus dzērienus. Izņēmums ir dzeramais ūdens, kas nav stikla pudelēs. Pasākums ir draudzīgs mājdzīvniekiem (suņiem), taču to turētājiem par dzīvnieku ir atbildīgi jārūpējas.
Apkārtnē ir daudz ko apskatīt. Gan Aizpute, gan festivāla norises vietai tuvējā Kazdanga tālākiem festivāla viesiem var kļūt par interesentu jaunatklājumu vai atkaltikšanos – tās ir vietas ar raksturu un saistošiem apskates (gan kultūrvēsturiskiem, gan dabas) un atpūtas objektiem.
Nepalaid garām iespēju pieskarties vēsturei un atklāt kādu jaunu Kurzemes rakstura un tradīciju šķautni! Interesenti varēs piedalīties seno arodu meistaru vai eksperimentālās arheoloģijas lietpratēju rīkotajās meistarklasēs, vērot vēstures rekonstrukcijas klubu piedāvātos cīņu paraugdemonstrējumus un turnīru, kā arī iesaistīties viduslaiku spēlēs un veiklības sacensībās.
Interesentiem, kuri vēlētos piedalīties tematiskajā kultūras programmā (meistardarbnīcas, lekcijas, dalība Senajā ciemā) — vēstures rekonstruktori, amatnieki un meistari, lūgums ar mums sazināties līdz jūlija vidum: [email protected] Tāpat aicinām pieteikties pasākuma tematikai atbilstošas mūzikas grupas. Priekšroka folka, folkroka, folkmetāla, pagan, dark ambient, doom un blekmetāla spēlējošiem kolektīviem un individuālajiem izpildītājiem, kas izmanto folkmūzikas, mitoloģijas vai vēstures motīvus.
Dalību festivālā apstiprinājušas grupas:
CATALEPSIA (Gothic/Doom/Death Metal),
DARRVA (Death Metal),
ELKUPE (https://elkupe.bandcamp.com/album/uzaust)
LIETIS (Lietuva, folkroks)
Salīdzinoši jauns projekts, lai gan mūziķi – Marius Būda, Aurimas Lemežis, Eglė Pakšytė un viņu kolēģi – jau ir zināmi daudziem klausītājiem Lietuvā. Grupā darbojas vairāki bijušie populārās folkroka grupas “Žalvarinis” dalībnieki. Mūziķi apvienojušies, lai atdzīvinātu lietuviešu polifoniskās tautasdziesmas – sutartines. Ģitāras skaņas, ritma un arhaisko polifonisko tautasdziesmu melodijas un mūsdienīgas interpretācijas piesaista daudzus klausītājus. Silta akustiskās ģitāras skaņa kopā ar arhaiskām un laikmetīgām dziesmu interpretācijām saplūst svaigā sakausējumā, veidojot meistarīgas ritma gleznas. Daudzi tūkstoši Latvijā “Lieti” iepazina, kad grupa iesildīja “Skyforger” metāloperā “Kurbads” Lucavsalā.
PROCESSION (Doom/Death),
UGUNS (Black Metal),
IRON WINGS (Heavy/Thrash Metal),
APĒDĀJS (Alternative Metal/Rock),
HESYCHIA (Atmospheric Black Metal, Instrumental),
ZIEMINIEKI (Underground Black Metal),
VAAKS / VAKUUMS (eksperimentāla mūzika, izmanto arī dIdžeridū).
Atskats uz pirmo festivālu 2022
Foto: Agris Klestrovs, plašāka galerija Bandavas "Facebook " lapā